Katalog
CİLT BAKIMI ÜZERİNE…

CİLT BAKIMI ÜZERİNE…

Cilt, vücudun ilk immün bariyeri olarak görev almakta ve cilt bütünlüğünün büyük ölçüde bozulması, ciltte yaralanmalara (akne vb.) neden olmakta hastalıkların başlangıcında olduğu gibi iyileşme mekanizmalarının devreye girmesine neden olmaktadır.
Ölü cilt hücreleri, cildin mat ve cansız görünmesine neden olur. İnce çizgi ve kırışıklıkların oluşumunda rolü vardır. Özellikle yağlı ciltlerde akne oluşumuna zemin hazırlar. Bakım ürünlerindeki aktiflerin ciltten emilmesini engeller. Bu nedenleren dolayı, yaşlandıkça kendini yenileme hızı düşen cildimizde, ölü hücrelerin uzaklaştırılması için peeling ürünlerinin kullanılması büyük önem taşır. 
Ayrıca cildin gün boyu maruz kaldığı kirlerden, partiküllerden, makyaj kalıntılarından ve yağdan arındırılması sağlıklı bir cilt görünümü için önemlidir. 
Normal sağlıklı deri dış katmanının en az %10 oranında su içermesi (nemli) olması sayesinde esnek kalır Derinin bu şekilde sağlıklı, yumuşak ve nemli görünümünün devam etmesi gün boyu uygun temizlik, koruyucu ve gece içinde nemlendirici kullanılması ile sağlanabilir. %10 oranının düşmesi ise cilt kuruluğuna yol açar. Bu durum ise deri alt tabakalarından en üst tabakaya su aktararak bu eksikliği gidermeye çalışır. Sonuçta ciltte kuruluk, kaşıntı, kabalaşma/sertleşme, kepeklenme ve kaşıntı gibi problemler oluşmaya başlar. Ciltte nemin tutulmasını engelleyen faktörler arasında başlıcaları şunlardır:
UV (güneş ışınlar v.b.)
Kimyasallar
Detarjanlar
Su ve sabun ile fazla temastır.
Bu etkenler derinin su tutma bariyerleri olan lipitlere zarar vererek kalıcı problemler doğurabilir. Nemlendiricilerin amacı dış derinin su tutma yapısını korumaktır. 
Cildin yumuşak ve pürüzsüz dokusunu koruyabilmesi için nemlendirmenin önemi büyüktür. Bu nedenle yağlı, karma, normal ya da kuru cilt tipi fark etmeden her cilt tipinin nemlendirilmesi gerekir. Bu noktada yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin ciltlerini nemlendirmeye gerek olmadığını düşünmesi yanlıştır. Yağlı ciltlerin de neme ihtiyacı vardır. 
Özellikle kuru bir cilt tipine sahip olan kişiler için nemlendiriciler ciltlerindeki pullanma ve dökülme gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Cilt yüzeyinde kuruluk nedeniyle oluşan hassasiyetin de giderilmesine destek olur
Nemlendirilen cilt yüzeyi tazelenmiş ve canlı bir görünüme kavuşur, dolgunluk ve ışıltı kazanır. Cilt kusurlarının geciktirilmesinde de nemlendirmenin etkisi büyüktür. Nem açısından doğru bir şekilde beslenen bir cilt yüzeyinde ince çizgi ve kırışıklık gibi erken yaşlanma belirtileri gecikir. Cilt, elastikiyetini ve esnekliğini daha uzun süre koruyabilir. Nemlendirme, cilt bariyerini ve cildin savunma mekanizmasını güçlendirmeye destek vererek cildinizi dış etkilere karşı korur.

Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. KABUL EDİYORUM